3 tipy na umenie z detskej izby

Je úžasné vidieť nadšenie detí, keď im dovolíte objavovať, experimentovať či tvoriť s farbami. Pri malých deťoch sa maminy troška zapotia – deti sa zabavia maximálne na 7,5 minúty a vy máte postarané o pol hodiny upratovania, ktorej predchádzal stav 1000% ostražitosti. A výsledok? Často hodný do koša.

                Aspoň tak sa to na prvý dojem javí. No nie – platí tu totiž, že cieľom nie je dokonalý obrázok, ale samotná činnosť a to, čo sa v jej procese deje. Dieťa sa uvoľní, poddá sa tvorivej činnosti, objavuje, mixuje, fantazíruje. V tomto procese sa ľahko otvorí a konverzácie s ním naberajú úplne iné obrátky, než zvyčajne, keď počúva na pol ucha. Nie je ľahké ponoriť sa do činnosti a prestať vnímať čas. Sú to vzácne chvíle ako pre deti, tak aj pre nás dospelých a určite by sme sa mali snažiť ich aktívne vyhľadávať.

                A keď už prídu, asi by predsalen bolo príjemné mať z času na čas aj fyzický výsledok, ktorý si viete zavesiť na nástenku či poslať babke. Máme teda pre vás zopár tipov, ako to celkom jednoducho a bezbolestne dosiahnuť.

FARBY

                Pamätáte si na hodiny výtvarnej výchovy? Každý si vytiahol okrúhle vodovky a maľovali sme hlava nehlava. Niekomu sa namiesto vodoviek ušli akvarelky a iný mal zas temperky. Ich práce veruže vyzerali inak, boli akési živšie, farebnejšie, výraznejšie. Nie že by mali väčší talent; sýtosť a žiarivosť je jednoducho to, čo sa nám páči. Pri maľovaní chceme farby vidieť a vnímať očami aj rukami, capkať, lietať po výkrese a tvoriť. VYHOĎTE, prosím, všetky tie MDLÉ vodovky, voskovky aj ceruzky, ktoré NIKDY nenakreslia krásne domy a stromy. Doprajte si kvalitnejší arzenál, ktorý je dnes cenovo dostupný kdekoľvek.

                Ak už farby máte, pokračujeme ďalej. Zvyčajne by mal byť výber farieb pri maľovaní a tvorení na deťoch, avšak semtam im môžeme trochu dopomôcť. Často sa totiž stane, že dieťa siahne po čiernej a vydekoruje ňou celé svoje veľdielo. Je to úplne ok, treba si tým prejsť, hĺbka čiernej je určite niečo, čo treba preskúmať 😊  No pri valentínskom srdiečku alebo vianočnej guli ju môžeme „schovať“ a namiesto toho ponúknuť deťom na výber z vopred zvolenej palety farieb, napríklad rôzne odtiene z:

  • Zlatá, oranžová, červená, žltá, ružová
  • Modrá, žltá, fialová, biela, strieborná a podobne

                Základ je, že čokoľvek si vyberú a pomixujú, bude to ok. Primiešavajte k tomu trblietavé farby, používajte valčeky, široké štetce, nebojte sa rôznych ťahov a miešania farieb priamo na papieri. Z tohto základu následne vystrihnite požadovaný tvar (strom, dom, srdce,…) nalepíte na čistú A5ku a tamtararááá. 😊

PÁSKY

S páskami sa dajú robiť úplne zázraky a výborné je, že ich zoženiete pod euro v Pepcu, Tedi či z Aliexpresu. Čo teda s nimi?

  • Po vytvorení obrázku vyberte s dieťaťom pásku, ktorá k nemu pasuje a nalepte ju po okrajoch výkresu. Vytvoríte tým rámik pre dielko, ktorý mu dodá pekný šmrnc
  • Pásku môžete použiť aj v procese tvorby a to tak, že ňou polepíte výkres ešte pred maľovaním a po maľovaní ju odlepíte. Vzniknú vám krásne vzory – okienka. Môžete sa s tým rôzne pohrať a lepiť do geo tvarov alebo si vytvoriť dúhové okienka, možnosti sú nekonečné. Len pozor, aby ste mali pásku, ktorá vám pôjde odlepiť. Ak máte klasickú, nalepte ju a odlepte zopárkrát na niečo, aby šla ľahko dolu z papiera

PEČIATKY

 Keď už máte pocit, že fakt neviete, do čoho pichnúť a č dnes tým deckám vytiahnúť, aby ich to chytilo, skúste pečiatky. Nemáte? Máte! Rozhliadnite sa okolo a určite nájdete zopár vecí, ktoré sa dajú pomaľovať a odtlačiť – bublinková fólia, ovocie a zelenina, poháriky, listy, kvety, vidlička, lego, špongia, vrchnáky, vreckovky, špáratká do uší, ….. a keď už fakt nič, tak ruky a nohy 😊

Odtlačky môžete robiť na celú plochu ako základ k niečomu alebo urobiť deťom jednoduchú predlohu:

Strom – capkať doňho lístky

Kvetu – capkať lupene

Vláčik – capkať tváre cestujúcich

Slniečko – capkať lúče

Geo tvar  – vycapkať vnútro namiesto obyčajného vymaľovanie